Polonijna impreza Wataha Fest odbyła się w Bjørkeskogen.

– Były wspólne śpiewy, tańce i super zabawa. W czasie koncertów ludzie po prostu oszaleli. Dziękujemy wszystkim, którzy przyszli i bawili się z nami. Za rok ruszamy ze zdwojoną siłą – zapowiada More »

Reprezentacja Polski w piłce ręcznej mężczyzn weźmie odział w turnieju Gjensidige Cup Elverum.

Reprezentacja Polski w piłce ręcznej mężczyzn weźmie odział w turnieju Gjensidige Cup Elverum. Polacy zagrają z gospodarzami Norwegią, Szwecją i Islandią. Turniej w Elverum zostanie rozegrany między 8 a 11 czerwca w More »

Norwegia wyłącza radio FM. Jako pierwszy kraj na świecie

Norwegia, jako pierwszy kraj na świecie, wyłączy radio FM i to już niedługo. Od 11 stycznia obywatele będą musieli przełączać się na transmisję cyfrową – tak zdecydował rząd. Fale FM będą wyłączane More »

Koncert zespołu Akcent w Oslo.

Już 5 lutego w Oslo odbędzie się Disco Polo Night – wystąpi m.in. zespół AKCENT. Akcent to polski zespół muzyczny wykonujący disco polo, założony w Bielsku Podlaskim w 1989. Oprócz zespołu Akcent, More »

 

Monthly Archives: Maj 2016

Spotkanie literackie z pisarką Helgą Lid Ball.

W sobotę 28 maja 2016 o godz. 15.00 w Bibliotece w Arendal (Sala Auditoriet) odbędzie się literackie spotkanie z pisarką Helgą Lid Ball , połączone z prezentacją tomiku poezji pt.: ”Lovet være du Herre”.

Helga Lid Ball jest znaną pisarką i poetką z Arendal oraz lokalnym politykiem. W 2009 roku została odznaczona Królewskim Medalem Zasługi. W części muzycznej tego spotkania wystąpi pianistka Małgorzata Jaworska, a swoje fotografie przedstawi Tore Moy i Robert Ball.

Nadwyżka ze sprzedaży książki zostanie przeznaczona na Caritas, katolicką organizację charytatywną.

Wstęp wolny.

Koncerty Małgorzaty Jaworskiej w Wiedniu.

Już po raz drugi wystąpiła w Wiedniu na zaproszenie Gesellschaft für Musiktheater znana pianistka Małgorzata Jaworska. Jej pierwszy koncert odbył się 15. października 2014 w ramach XXIII Dni Polskich organizowanych przez Forum Polonii w Austrii. W programie koncertu znalazły się utwory Fryderyka Chopina, Edvarda Griega i Thomasa Dyke Aclanda Tellefsena.

Tegoroczne recitale Małgorzaty Jaworskiej odbyły się 20. i 21. kwietnia. Oprócz ponownego występu w sali Gesellschaft für Musiktheater, artystka otrzymała również zaproszenie od Towarzystwa Beethovenowskiego (Verein ”Freunde der Beethoven-Gedenkstätte”), w którego siedzibie, Mautner Schlössl, koncertowała 21. kwietnia.

Wykonała dzieła L. van Beethovena, F. Chopina oraz T. D.A. Tellefsena, norweskiego ucznia i przyjaciela Fryderyka Chopina . Pianistka zaprezentowała dojrzałą, głęboko przemyślaną interpretację i została przyjęta entuzjastycznie przez wiedeńską publiczność. Na bis wykonała utwory Edvarda Griega tworząc tym klamrę łączącą tradycję muzyczną trzech narodów: polskiego, norweskiego i austriackiego.

Warto przypomnieć, że artystka w 2013 roku została uhonorowana tytułem ”Wybitnej Polki” w Norwegii w kategorii ”Kultura”. Mieszka na stałe w Arendal.

Tekst: Elżbieta Teresa Nowak

Zdjęcie: Janet Fernandez Skaalvik