Polonijna impreza Wataha Fest odbyła się w Bjørkeskogen.

– Były wspólne śpiewy, tańce i super zabawa. W czasie koncertów ludzie po prostu oszaleli. Dziękujemy wszystkim, którzy przyszli i bawili się z nami. Za rok ruszamy ze zdwojoną siłą – zapowiada More »

Reprezentacja Polski w piłce ręcznej mężczyzn weźmie odział w turnieju Gjensidige Cup Elverum.

Reprezentacja Polski w piłce ręcznej mężczyzn weźmie odział w turnieju Gjensidige Cup Elverum. Polacy zagrają z gospodarzami Norwegią, Szwecją i Islandią. Turniej w Elverum zostanie rozegrany między 8 a 11 czerwca w More »

Norwegia wyłącza radio FM. Jako pierwszy kraj na świecie

Norwegia, jako pierwszy kraj na świecie, wyłączy radio FM i to już niedługo. Od 11 stycznia obywatele będą musieli przełączać się na transmisję cyfrową – tak zdecydował rząd. Fale FM będą wyłączane More »

Koncert zespołu Akcent w Oslo.

Już 5 lutego w Oslo odbędzie się Disco Polo Night – wystąpi m.in. zespół AKCENT. Akcent to polski zespół muzyczny wykonujący disco polo, założony w Bielsku Podlaskim w 1989. Oprócz zespołu Akcent, More »

 

Monthly Archives: Styczeń 2017

Norwegia wyłącza radio FM. Jako pierwszy kraj na świecie

Norwegia, jako pierwszy kraj na świecie, wyłączy radio FM i to już niedługo. Od 11 stycznia obywatele będą musieli przełączać się na transmisję cyfrową – tak zdecydował rząd. Fale FM będą wyłączane stopniowo, najpierw w regionie Nordland, a później na południu kraju. Ponad osiem milionów radioodbiorników stanie się bezużytecznych.

Większość Norwegów nie jest zadowolona z decyzji rządu. Jak wskazuje opublikowane w środę przez Ipsos badanie, aż 2/3 ankietowanych sprzeciwia się przejściu na system cyfrowy.

Svein Larsen, przewodniczący Norweskiej Federacji Lokalnych Stacji Radiowych powiedział, że w pełni rozumie protesty przeciwko, jak uważa, kompletnie niepotrzebnej zmianie. Zaledwie 17 proc. Norwegów chce korzystać z transmisji cyfrowej DAB.

Kiedy pomyślimy o intensywnej kampanii na rzecz DAB prowadzonej przez NRK (publiczna stacja radiowa), wyniki poparcia są wyjątkowo niskie. Ale Norwegia podjęła już decyzję. Ze względów praktycznych i ekonomicznych jest już za późno, by ją odwrócić – powiedział Larsen.

Całkowite przejście na transmisję cyfrową przez Norwegię będzie uważnie obserwowane przez inne państwa, które rozważają podobne rozwiązania. Są to między innymi Dania, Szwecja, Szwajcaria i Korea Południowa.

Nikt nigdy wcześniej tego nie zrobił i jest to dość nerwowy czas dla wszystkich – powiedział James Cridland, brytyjski konsultant ds. radia. Norwegia przetestuje to dla nas wszystkich – dodał.

Norwegia będzie początkowo oferowała 20 kanałów radiowych. Niektóre lokalne stacje mogą korzystać z fal FM do 2022 roku.

źródło: NRK