Koncerty Małgorzaty Jaworskiej w Wiedniu.

Już po raz drugi wystąpiła w Wiedniu na zaproszenie Gesellschaft für Musiktheater znana pianistka Małgorzata Jaworska. Jej pierwszy koncert odbył się 15. października 2014 w ramach XXIII Dni Polskich organizowanych przez Forum Polonii w Austrii. W programie koncertu znalazły się utwory Fryderyka Chopina, Edvarda Griega i Thomasa Dyke Aclanda Tellefsena.

Tegoroczne recitale Małgorzaty Jaworskiej odbyły się 20. i 21. kwietnia. Oprócz ponownego występu w sali Gesellschaft für Musiktheater, artystka otrzymała również zaproszenie od Towarzystwa Beethovenowskiego (Verein ”Freunde der Beethoven-Gedenkstätte”), w którego siedzibie, Mautner Schlössl, koncertowała 21. kwietnia.

Wykonała dzieła L. van Beethovena, F. Chopina oraz T. D.A. Tellefsena, norweskiego ucznia i przyjaciela Fryderyka Chopina . Pianistka zaprezentowała dojrzałą, głęboko przemyślaną interpretację i została przyjęta entuzjastycznie przez wiedeńską publiczność. Na bis wykonała utwory Edvarda Griega tworząc tym klamrę łączącą tradycję muzyczną trzech narodów: polskiego, norweskiego i austriackiego.

Warto przypomnieć, że artystka w 2013 roku została uhonorowana tytułem ”Wybitnej Polki” w Norwegii w kategorii ”Kultura”. Mieszka na stałe w Arendal.

Tekst: Elżbieta Teresa Nowak

Zdjęcie: Janet Fernandez Skaalvik